Interna

Interna to dziedzina medycyny, która skupia się na profilaktyce, diagnostyce i leczeniu różnorodnych chorób narządów wewnętrznych. Lekarze interni, nazywani internistami, są specjalistami w dziedzinie medycyny wewnętrznej i często pełnią rolę lekarza pierwszego kontaktu. Zajmują się szerokim spektrum schorzeń, w tym problemami z układem sercowo-naczyniowym, układem oddechowym, układem trawiennym, hormonalnym i innymi. Internista stosuje kompleksowe podejście do pacjenta, zwykle koordynując opiekę w celu skutecznego zarządzania różnymi aspektami zdrowia pacjenta.

Czym zajmuje się internista?

Internista to specjalista zajmujący się prewencją, rozpoznawaniem oraz leczeniem chorób narządów wewnętrznych. Jest często nazywany lekarzem pierwszego kontaktu, gdyż pacjenci zwracają się do niego w przypadku niepokojących objawów. Jego obszar kompetencji obejmuje diagnozowanie schorzeń układu krążenia, odpornościowego, oddechowego, kostnego, pokarmowego, moczowego, a także chorób tarczycy, metabolicznych oraz alergicznych.

Kiedy zapisać się na wizytę do internisty?

  • Nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze, miażdżyca, zakrzepica, zaburzenia rytmu serca, zapalenie mięśnia sercowego,
  • Osteoporoza, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa i stawów, reumatoidalne zapalenie stawów,
  • Gruźlica, astma oskrzelowa, zakażenia dróg oddechowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc, sarkoidoza,
  • Kamica nerkowa, zapalenie pęcherza moczowego,
  • Choroby układu pokarmowego, zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • Niedoczynność lub nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto, wole obojętne tarczycy.

Warto regularnie konsultować się z lekarzem internistą, aby monitorować ogólny stan zdrowia i przeciwdziałać potencjalnym schorzeniom. Jeśli doświadczasz którejkolwiek z wymienionych dolegliwości, wizyta u internisty może przyczynić się do skutecznej diagnozy i leczenia.

Lekarze

Lek. Hanna Wikariak
Internista, Lekarz rehabilitacji medycznej / Choroby wewnętrzne, Rehabilitacja medyczna