Dermatologia Estetyczna
Elektrokoagulacja
Elektrokoagulacja to zabiegi wypalania zmian skórnych prądem elektrycznym. Stosujemy je głównie w przypadku m.in. włókniaków, brodawek łojotokowych, małych kurzajek oraz tzw. brodawek płaskich twarzy.
Elektrokoagulacja – jak działa?
Elektrokoagulacja to technika wykorzystująca wysokoczęstotliwościowy prąd elektryczny, przepływający przez specjalne elektrody, która od dawna znajduje zastosowanie w dermatologii. Jest to bezpieczna i bardzo skuteczna metoda, charakteryzująca się niewielką inwazyjnością. Obecnie jest często używana do usuwania zmian skórnych, takich jak włókniaki i brodawki, a także do koagulacji naczyń krwionośnych podczas zabiegów chirurgicznych, na przykład podczas usuwania znamion.
Wskazania do wykonania zabiegu:
- brodawki wirusowe, tzw. kurzajki,
- brodawki płaskie,
- brodawki łojotokowe,
- włókniaki,
- prosaki,
- kaszaki,
- rozszerzone naczynia krwionośne na twarzy i ciele.
Jak Długo Trwa Zabieg?
Czas trwania zabiegu elektrokoagulacji zależy od rozmiaru usuwanej zmiany – usuwanie pojedynczej zmiany skórnej zajmuje zaledwie kilka sekund. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie, powstanie strupka oraz obrzęk skóry, ale te efekty zazwyczaj ustępują w ciągu kilku dni. Warto zaznaczyć, że elektrokoagulacja może być nieco niekomfortowa, ale dla osób o wrażliwej skórze dostępne jest miejscowe znieczulenie w postaci odpowiedniego kremu. Po zabiegu można szybko wrócić do codziennych aktywności.