Chirurgia dziecięca

Chirurgia dziecięca to dział chirurgii zajmujący się operacyjnym leczeniem różnego rodzaju chorób i schorzeń u dzieci – od niemowląt, poprzez wiek dziecięcy, aż do 18. roku życia. Chirurg dziecięcy może konsultować, diagnozować i leczyć zarówno wady wrodzone u dzieci, jak i wady oraz schorzenia nabyte w wieku dziecięcym. Chirurgia dziecięca wymaga nie tylko umiejętności chirurgicznych, ale także zdolności pracy z dziećmi i rodzicami w sposób empatyczny i dostosowany do specyfiki wieku pacjenta. Dzieci często potrzebują specjalnego podejścia, zarówno podczas diagnozy, jak i w trakcie procesu rekonwalescencji.

Konsultacja

Podczas konsultacji chirurg dziecięcy może ocenić stan zdrowia dziecka, zrozumieć istniejący problem oraz wyjaśnić rodzicom lub opiekunom dostępne opcje leczenia, w tym ewentualne operacje. Wspólnie z rodzicami zostaje omówiony plan działania, potencjalne ryzyka i korzyści, oraz odpowiedzi na wszelkie pytania i wątpliwości.
Konsultacja u chirurga dziecięcego jest ważnym etapem, który pozwala na uzyskanie pełnej informacji, zrozumienie sytuacji zdrowotnej dziecka oraz ustalenie optymalnego planu leczenia.

Wizyta u chirurgia dziecięcego ma na celu zapewnić rodzicom pełną informację oraz pewność co do dalszych kroków leczenia, co jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych pacjentów.

W przypadku każdego problemu zdrowotnego u dziecka zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby uzyskać odpowiednią ocenę sytuacji i zalecenia dotyczące dalszego postępowania.

Kiedy warto udać się na wizytę do chirurga dziecięcego?

  • Wrodzone wady
  • Urazy i obrażenia
  • Problemy onkologiczne
  • Zabiegi planowe
  • Nieprawidłowości anatomiczne
  • Powikłania pooperacyjne
  • Konsultacje przedoperacyjne

W Centrum Medycznym Szubińska nasi specjaliści wykonują także zabiegi z zakresu chirurgii dziecięcej, które odbywają się w znieczuleniu miejscowym.

Lekarze

lek. Tomasz Sroka
Specjalista chirurgii dziecięcej