Dermatologia Estetyczna

Kriochirurgia

Kriochirurgia, znana również jako krioterapia, to metoda leczenia zmian skórnych, takich jak brodawki czy włókniaki, poprzez kontrolowane zamrażanie ich przy użyciu podtlenku azotu o bardzo niskich temperaturach. Zabieg kriochirurgii nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta i może być stosowany zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jednym z głównych atutów tej procedury jest fakt, że zazwyczaj nie jest konieczne znieczulenie, a ewentualne doznania podczas zabiegu ograniczają się do uczucia pieczenia i swędzenia.

Co leczymy kriochirurgią?

  • brodawki: płaskie, wirusowe („kurzajki”), łojotokowe;
  • brodawki stóp,
  • włókniaki miękkie,
  • ziarniniaki,
  • rogowacenie słoneczne, róg skórny;
  • blizny przerosłe (wybrane przypadki) i bliznowce,

Zabieg kriochirurgii dermatologicznej jest nieinwazyjną procedurą, która opiera się na zamrażaniu zmienionych chorobowo tkanek, takich jak brodawki, cysty, kaszaki, prosaki czy torbiele, przy użyciu sprzętu działającego na podtlenek azotu. W wyniku działania tego gazu zmieniona tkanka zostaje zamrożona i z czasem odpada, ustępując miejsca zdrowej skórze. Proces gojenia może trwać od kilku do maksymalnie 14 dni, w zależności od wielkości i rodzaju zmiany. Przed zabiegiem nie ma konieczności specjalnego przygotowania, a znieczulenie zazwyczaj nie jest wymagane. W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać jedynie lekkie pieczenie lub szczypanie.

Aby dowiedzieć się, czy kriochirurgia jest odpowiednia dla konkretnej zmiany skórnej, pacjent powinien skonsultować się z dermatologiem, który oceni rodzaj, wielkość i liczbę zmian. Koszty zabiegu zazwyczaj zależą od rodzaju i ilości przeprowadzonych procedur i są ustalane na podstawie indywidualnych konsultacji.