Diabetologia

Diabetologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się badaniem, diagnostyką, leczeniem i profilaktyką cukrzycy oraz innych zaburzeń metabolicznych. Specjaliści diabetolodzy, zwani też diabetologami, skupiają się na zrozumieniu mechanizmów regulujących poziom cukru we krwi oraz opracowywaniu strategii leczenia i zarządzania cukrzycą. W ramach diabetologii, lekarze zajmują się także innymi aspektami związanymi z metabolizmem, takimi jak zaburzenia lipidowe, problemy hormonalne związane z insulinoopornością, a także powikłania wynikające z nieprawidłowego metabolizmu.

Czym zajmuje się lekarz diabetolog?

Lekarz diabetolog to specjalista, który zapewnia kompleksową opiekę nad pacjentem, obejmującą diagnozowanie, terapię i profilaktykę cukrzycy oraz innych zaburzeń metabolicznych.
W naszej Poradni Diabetologicznej nasi lekarze specjalizują się w kompleksowej diagnostyce i leczeniu chorób metabolicznych. Skuteczność łagodzenia objawów oraz unikania powikłań w dużej mierze zależy od diety pacjenta.

Kiedy skonsultować się z diabetologiem?

Konsultacja diabetologiczna jest zalecana, gdy wyniki rutynowych badań krwi wykazują odchylenia od normy. Warto udać się na wizytę do diabetologa, gdy zauważamy u siebie objawy takie jak przewlekłe zmęczenie, uczucie senności, stałe pragnienie lub osłabienie.

Zakres chorób leczonych przez diabetologa

Lekarz diabetolog specjalizuje się w leczeniu cukrzycy i jej powikłań, a także wszelkich innych chorób metabolicznych, takich jak dna moczanowa, zaburzenia lipidowe czy wrodzone zaburzenia metabolizmu. Diagnozuje schorzenia, ustala plan leczenia, kieruje na dodatkowe badania i kwalifikuje osoby z cukrzycą do ewentualnych procedur chirurgicznych.

Jeśli wyniki morfologii wskazują na nieprawidłowy poziom cukru we krwi lub masz inne zaburzenia metabolizmu, umów się na wizytę do diabetologa.

Lekarze

Lek. Kamila Hajduk
Specjalista diabetologii i chorób wewnętrznych